Z dniem 13 października 2019 r. został uruchomiony przez Ministerstwo Finansów Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), w którym gromadzone i przetwarzane są informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Od tego dnia podmioty obowiązane (spółki) są zobligowane do umieszczania i aktualizowania informacji o beneficjentach rzeczywistych w terminie 7 dni licząc od dnia ich wpisania do KRS. Podmioty istniejące i wpisane do KRS przed datą 13 października br. mają obowiązek wpisania beneficjentów rzeczywistych do CRBR w terminie 6 miesięcy (do dnia 13 kwietnia 2020 r.).
Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych spółek:
- jawnych,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością;
- prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.)
- akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).
Beneficjentem rzeczywistym spółki jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne:
- sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
- w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
CRBR prowadzony jest przez Ministra Finansów na stronie www.crbr.podatki.gov.pl gdzie można m. in. wyszukać beneficjenta lub spółkę, wypełnić formularz zgłoszeniowy lub sprawdzić status zgłoszenia. Zgłoszenia można dokonać z użyciem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.