Pracodawca może domagać się odszkodowania na podstawie art. 61(1) Kodeksu pracy w przypadku porzucenia przez pracownika stanowiska pracy, w związku z odmową przyjęcia jego oferty rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.Pracodawca również może być chroniony przez przepisy prawa pracy w przypadku nieuczciwego zachowania swojego pracownika. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29.04.2005 r. (III PK 2/05, OSNAPiUS 2005 nr 23, poz. 372), „ jeżeli […] pracownik bezzasadnie rozwiąże z pracodawcą umowę o pracę bez wypowiedzenia [na podstawie art. 55 § 11], pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie, o odszkodowaniu orzeka sąd pracy, a odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia”.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest dwustronną czynnością prawną, wobec czego następuje wyłącznie przy obopólnej zgodzie stron stosunku pracy. Jeżeli zatem pracownik w piśmie zawierającym ofertę rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron oznaczył datę tego rozwiązania, to następuje ono tylko w przypadku złożenia przez pracodawcę do tego czasu oświadczenia woli o przyjęciu oferty (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14.9.1998 r., I PKN 315/98, OSNAPiUS 1999 nr 19, poz. 617).
Odmowa pracodawcy przyjęcia złożonej przez pracownika oferty rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron, nie stanowi ciężkiego naruszenia przez tego pracodawcę podstawowych obowiązków wobec pracownika i nie może skutkować porzuceniem przez tego pracownika stanowiska pracy. Ponadto brak zgody pracodawcy na proponowane przez pracownika rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron powoduje, że pracownik ma obowiązek świadczenia pracy po dniu oznaczonym w ofercie rozwiązania stosunku pracy. Nie wyłącza to jednak możliwości rozwiązania przez pracownika stosunku pracy za wypowiedzeniem w terminach przewidzianych w KP.
Jednakże gdy pracownik porzuca stanowisko pracy, pracodawcy na mocy art. 61(1) Kodeksu pracy przysługuje prawo wystąpienia do sądu o odszkodowanie.